NOSIDŁA ERGONOMICZNE DLA DZIECI

nosidełko tula nosidło ergonomiczne, jak wybrać nosidło

Na świat przyszło twoje dziecko i chcesz mieć je zawsze blisko siebie. Otulone twoimi ramionami, słysząc bicie twojego serca, czując twój zapach czuje się najbezpieczniej. Łatwiej przystosowuje się do obcego i nieco strasznego świata.

Trudno jednak trzymać niemowlę non stop w ramionach. Wolne ręce są niezbędne, chyba że dookoła was uwija się sztab niań i ludzi, który przejęli wykonywanie wszystkich twoich obowiązków. Jeżeli nie, to pewnie szukasz sposobu na to by trzymając dziecko blisko siebie móc przy okazji zrobić co nieco w domu, iść na zakupy czy wyjść z psem na spacer bez ograniczającego swobodę wózka. Wbijasz w wyszukiwarkę “w czym nosić dziecko” i odkrywasz zupełnie nieznany świat. Na pierwszy rzut oka nie możesz się w nim odnaleźć. Spokojnie, choć wygląda to jak wiedza tajemna, świat nosideł i chust nie jest aż tak skompilowany.

Chusty do noszenia dzieci

Opcja “stara jak świat” teraz w nowej odsłonie. Metry pięknych naturalnych tkanin o różnorodnych splotach. Wytrzymałych, oddychających, elastycznych lub tkanych, które umożliwią ci wygodne noszenie niemowlęcia. By było bezpieczne przyda ci się:

 • konsultacja z pediatrą, czy nie widzi zdrowotnych przeciwwskazań do noszenia dziecka w chuście;
 • profesjonalne wprowadzenie do świata chust. Pokazanie sposobu ich wiązania i wyłuszczenie zasad, których przestrzeganie zagwarantuje, że będziecie z dzieckiem nie tylko zadowoleni, ale i bezpieczni.

Chusty, choć nieco kłopotliwe (przynajmniej na początku), dają wiele możliwości. Idealnie dopasują się do waszych ciał. Pozwolą nosić dziecko na wiele sposobów zarówno na brzuchu, jak i na plecach i biodrze. Są odpowiednie nawet dla najmłodszych niemowląt, które jeszcze nie siedzą.

Najpopularniejsze modele jakie znajdziesz w sklepach to:

 • Chusty tkane
 • Chusty elastyczne
 • Chusty kółkowe

Różnią się rodzajem tkaniny. Kółkowe są jednocześnie nieco łatwiejsze do zakładania. Jeżeli jednak uznasz, że chusta nie jest dla ciebie a nie chcesz tracić możliwości noszenia dziecka, czas zapoznać się z kolejna rynkową propozycją, którą są:

Nosidła dla dzieci

Pierwsza ważna informacja – nosidła są dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Niemowlęta do tego momentu nosimy w chustach. Druga istotna kwestia – nie wszystko, co nazywa się nosidłem, zasługuje na to miano i nadaje się do noszenia dziecka. Na rynku nie brakuje produktów, które kolokwialnie nazywane są “wisiadłami”.

Maluch w nich dosłownie wisi na kroczu, zamiast siedzieć wygodnie odpowiednio wsparty otaczającą go tkaniną. Takie produkty omijaj dużym łukiem. Nie są ani wygodne, ani bezpieczne dla dziecka. Ich używanie może skończyć się dysplazją stawów biodrowych i niekorzystanie wpłynąć na kręgosłup dziecka. Wśród bogatej oferty znajdziesz usztywniane nosidła ergonomiczne, które mają np. pozytywną opinię Międzynarodowego Instytutu ds. Dysplazji. Zadbano w nich o właściwe ułożenie nóżek i na tyle na ile to możliwe odciążono kręgosłup malca. Jednak sztywny panel nie daje takiej swobody jak tkanina.

Jak wybrać dobre miękkie nosidło ergonomiczne? Musisz przyjrzeć się szczegółom

 • Czy panel, na którym dziecko będzie siedzieć, jest odpowiednio szeroki – musi wspierać kości udowe tak by nogi szkraba były właściwie odwiedzione. Nie może jednak ograniczać swobody ruchów ani uciskać pod kolanami. Przyjmuje się, że panel powinien zaczynać się tuż przed jednym dołem podkolanowym a kończyć przed drugim. Niektóre nosidła mają regulację pozwalającą dopasować szerokość do rosnącego dziecka.
 • Czy nosidło jest odpowiednio miękkie – tylko nieusztywniona tkanina dopasuje się idealnie do ciała dziecka podtrzymując i stabilizując je we właściwy sposób, dając szanse na wygodne ułożenie się dziecka w nosidle. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, gdy noszony maluch zasypia. Raczej unikaj więc sztywnych paneli.
 • Czy panel wspierający jest wystarczająco wysoki – dla dzieci sypiających w nosidle powinien sięgać karku (niektóre modele mają regulację w tym zakresie co bardzo ułatwia sprawę).

To są 3 najważniejsze cechy, na które musisz zwrócić uwagę dokonując wyboru nosidełka. Reszta zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Każdy z prezentowanych poniżej modeli ma swoje plusy i minusy a nosidełko idealne i uniwersalne chyba jeszcze nie powstało.

Rodzaje nosidełek ergonomicznych:

 • nosidła wiązane, inaczej zwane Mei Tai – to panel z wiązanymi pasami naramiennymi i pasem biodrowym. Wbrew pozorom w obsłudze jest łatwiejszy od klasycznej chusty a wiązane pasy pozwalają dobrze dopasować nosidełko do dziecka. Najczęściej to dość prosta konstrukcja bez systemu regulacji co oznacz, że trzeba sprawdzić czy szerokość i wysokość panelu jest odpowiednia dla was.
 • nosidła klamrowe – w nich nie trzeba nic wiązać. Pasy naramienne i pas biodrowy mają taśmy z zapięciami na klamry. Użytkowanie ich jest w zasadzie bezproblemowe. Jednak mamy zwracają uwagę, że niektóre modele przez sposób wszycia taśm wymuszają wyprostowaną pozycje kręgosłupa dziecka co nie jest dla maluchów fizjologiczne.
 • nosidła hybrydowe – takie pomieszanie Mei Tai z nosidłem klamrowym. Pas biodrowy wygodnie i szybko zapinasz za pomocą klamry za to pasy naramienne wiążesz tak żeby zapewnić dziecku odpowiednią pozycję.
 • nosidła Onbuhimo – różnicę pomiędzy nimi a powyższymi modelami dostrzeżesz od razu. Nosidełka Onbuhimo nie mają pasa biodrowego. Tradycyjnie pasy naramienne są wiązane jednak, by nie sprawiały kłopotów przy zakładaniu, wiele modeli ma regulację plecakową, czyli taśmy z klamrami. Brak ograniczenia w postaci pasa biodrowego pozwala na większą swobodę w ustawianiu pożądanej pozycji a także wysokości na jakiej będzie dziecko.

Na koniec należałoby wspomnieć o zupełnie innym nosidle. Takim, które może ci się przydać, gdy dziecko samodzielnie siedzi, stoi i chodzi, na co dzień nie jest noszone w chuście ani nosidle ergonomicznym, a ty masz w planach w wakacje jechać np. w góry. Takim “doraźnym” nosidłem na wyjątkowe “okoliczności przyrody” jest nosidło turystyczne. W niczym nie przypomina tych powyższych. To rodzaj trekkingowego plecaka ze stelażem, siedziskiem, pasami uprzęży i mniej lub bardziej praktycznymi dodatkami jak daszek przeciwsłoneczny, peleryna przeciwdeszczowa czy poduszeczka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *